Basic Filmmaking
PROGRAM
DETAYLARI

EĞİTİM İÇERİĞİ

Teorik bilgiller ve üretim içindeki pratiklerle birlikte film yapımı konusunda A dan Z ye süreci kapsayan bir program. Atölye, senaryonun yazımı ve gelişimi, çekim, kurgu, filmin gösterimi ve dağıtımı konularını kapsayarak ayrıntılı bir şekilde planlanmıştır. Aynı zamanda bu program katılımcıları daha ileri seviye film yapımı atölyelerine hazırlamak, sinema dili ve film yapım teknikleri ile tanıştırmak üzere tasarlanmıştır.

KİMLER İÇİN?

Film yapmak isteyen ya da bu alanda bir bakış açısı kazanmak isteyen herkes.

SÜRE

52 Saat / 13 Hafta

Pazar / 12:00 - 18:00

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Atölyede; senaryo, yönetmenlik, yapım ve kurgu gibi film yapımının temel öğeleri konularının yanısıra filmlerin tüketim alanları ve festivaller konularında  da bilgi ve birikim aktarılacaktır.

KAZANIMLAR

Program Hedefleri:

Film yapımı konusunda teorik bilgilerin yanı sıra üretimin içindeki pratikleri ön plana çıkararak, katılımcılara bu alanda bir bakış açısı kazandırabilmek.

Program Formatı:

Dersler 4 saat sürecek olup, program toplam 13 haftada tamamlanacaktır. Dersler 1saat 10 dakika uzunluğunda ve 3 bölümde işlenecektir. Ders aralarında 15 er dakikalık 2 ara verilecektir. Derslerin ilk bölümü film örnekleri eşliğinde incelemeler ağırlıklı olup, ikinci bölüm konuk eğitmenler eşliğinde pratik yaklaşımlar ve saha çalışmalarını incelemek için ayrılacaktır. Öğrenciler atölye sürecinde kendi yazdıkları bir senaryoyu geliştireceklerdir.

Basic Filmmaking Atölye Katılım Koşulları

Atölye verimini arttırmak amacıyla katılım ön başvuru gerektirmektedir. Ön değerlendirmeyi geçen katılımcılar atölyeye katılabilirler. Ön değerlendirme için başvuru sahipleri;

Belirli bir temada çekilen 10 adet fotoğraf ya da yazdıkları bir senaryo ya da çektikleri bir kısa film ve özgeçmişleri ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Ön başvuru sonucu mülakataçağırılan katılımcılar değerlendirme sonucu katıım hakkı kazanırlar.

 

Bölüm 1: Sinema Sanatı Ve Kısa Filmler
Bölüm 2: Bir Film Yapmak
Bölüm 3: Fikir, Senaryo Ve Aşamaları
Bölüm 4: Film Dili Ve Grameri
Bölüm 5: Bir Filmi Yönetmek
Bölüm 6: Işık Ve Ses
Bölüm 7: Mizansen Çekimi (Uygulama)
Bölüm 8: Kurgu
Bölüm 9: Film Analizi
Bölüm 10: Festivaller Ve Dağıtım
Bölüm 11: Mizansen Çekim 2 (Uygulama)
Bölüm 12: Atölye Senaryoları
Bölüm 13: Atölye Final Değerlendirmeleri Ve Hedefler.


İlginizi çekebilir ...