İstanbul Kuşatmasının Sıradışı Öyküsü
PROGRAM
DETAYLARI

EĞİTİM İÇERİĞİ

Ulusal ve kentsel tarihimizde çok önemli bir yer tutan İstanbul kuşatması askeri, tarihi, politik ve sosyo-kültürel perspektiflerden değerlendirilmelidir. Bu konunun gördüğü yoğun ilgiye karşın az bildiģimiz bir çok yönü de bulunmaktadır. Eğitim süresince genel bir tarihsel kronoloji üzerinden giderek kuşatmanın ilginç ve önemli yönlerini inceleyeceğiz.

KİMLER İÇİN?

Bu eğitim konuyla ilgilenen herkes içindir. Özellikle sosyal bilimlerle ilglli çeşitli bilim dallarında eğitimci veya öğrenci olanlar, farklı meslek gruplarından olup kültürel konularda kişisel gelişimlerinin bir parçası olarak katılmak isteyenler, Turkiye'yi ve tarihini tanımak isteyen expat çalışanlar ve yabancı uyruklu öğrenciler için de uygundur.

SÜRE

7 saat / 1 gün

Cumartesi / 9:30 – 17:30

PROGRAM ÜCRETİ

400 TL Peşin 

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Kuşatma öncesi Osmanlı Bizans ilişkileri, çatışmaya yol açan sosyal, politik ve ekonomik nedenler, büyük kent kuşatmasının savunma ve saldırı teknikleri açısından değerlendirilmesi, ateşli silah teknolojisi, İstanbul'un fethinin önemli safhaları, kentin düşüşünün Türk Yunan ilişkilerinde bu güne kadar gelen etkileri, fetih sonrası.


KAZANIMLAR

Dönemin kronolojik sırasını bilmek

Karşılıklı olarak Yunan ve Türk kültüründe bu çatışmanın sonuçlarını tarihsel bir perspektif içinde kavramak

Önemli bir Ortaçağ kent kuşatmasının askeri açıdan bir değerlendirmesini anlamak

BELGE

Her ders 3 saat teorik, 4 saat uygulamalı gezi olmak üzere yüz yüze yürütülür. Programa yüzde yüz katılım beklenmektedir. Katılımcılara katılım belgesi ve eğitim kitapçığı verilecektir.
 
 
 


İlginizi çekebilir ...