Meltem Cumbul ile Eric Morris Sistemi Atölye Çalışması
PROGRAM
DETAYLARI

EĞİTİM İÇERİĞİ

Eric Morris 1960’larda geliştirmeye başladığı özgün sistemini Amerika’dan yola çıkarak dünyayla paylaşır. Oyuncuların rol yapmasına karşı olan tutumu, “rol yapmamak” ve bunun yerine “profesyonel deneyimleyici” haline gelmelerini öğretmek üzerinedir. Bu teknik, oyuncuların günlük hayatta yaşadıkları sıkıntıları, duygusal karmaşaları ve onların hareketlerini engelleyici gündelik problemleri ele alıp, bunlardan arınmayı ve sahnede “olma” anına nasıl geçebileceklerini anlatır. Atölyede öğrenecekleriniz sadece Eric Morris oyunculuk sisteminin bir başlangıcıdır.

KİMLER İÇİN?

Kendilerini ifade etmelerini engelleyen etmenleri bulmak ve bunların ne olduğunu tespitini yapmak isteyen, bu doğrultuda bedensel ve ruhsal özgürleşmeyi isteyen oyuncular için uygun bir atölyedir. Adım adım karakter gerçeğini yansıtmayı hedefleyen, yüzlerce egzersiz arasından kendi otantik yapısına elverişli olanı seçip, kalkanlarının ortadan kalkmasını isteyen tüm oyuncu ve adayları bu programa başvurabilir.

SÜRE

14 saat / 2 gün

Perşembe / 9:30-17:30

Cuma / 9:30-17:30

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Zorunluluklar; zaman-mekan, ilişkiler, duygular, karakter, tarihi, alt anlamlar. Seçimler; kişi, yer-mekan, obje-nesne gibi başlıklar ele alınır. Ayrıca eğitim kapsamında; duyu hafızası, mevcut olan uyarıcılar, duyusal öneriler, provoke eden sözcükler, hayali monolog ve diyalog, seçilmiş vurgu, inanılırlık, alt kişilik gibi konulara da değinilir.

BELGE

Program sonunda yapılan değerlendirmede, yüzde 70 baraj notunun üzerinde puan alan ve yüzde 70 katılım şartını karşılayan adaylara katılım belgesi verilir.


İlginizi çekebilir ...