Perdenin Ardında: Yaratıcı Mimari Tasarım Süreci
PROGRAM
DETAYLARI

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Günümüzde mimarlık tekillikler üzerine değil, kolektif düşünme ile ilgilidir. Çoğu mimarın amaçladığı gibi alışılmışın dışında düşünmek, böylece mimarlardan beklenen düşünce çemberinin dışına çıkmak, farklı disiplinlerden insanların, mühendislerin, iş adamlarının, işçilerin, zanaatkârların ve kullanıcıların, özgün bakış açılarını anlamak/anlatmak için bir araya gelmesi ile mümkün olur. Bu farklı perspektiflerin hepsi bir mimari parçanın yaratılmasında nasıl birleştirilebilir? Örneğin, bir zanaatkâr bir fikri mühendis ya da üreticiden daha farklı algılar. Ve yine de sonunda bu farklı düşünce şekilleri bir araya gelir. Peki, bu nasıl gerçekleşiyor?

Farklı perspektifleri tek bir ürününde bir araya getiren süreci dikkate almadan sonuç ürününü, parkı, köprüyü, binayı, görmeye çok alışmışız. Bu final ürün aslında nasıl ortaya çıktı? Mimari süreci sergileyen ve bütün farklı disiplinleri ve bakış açılarını ifade eden bir platformu anlamak bize ne katabilir?

Yeni bakış açısı elbette yeni bir bilince götürür. Bir bina gibi yeni ve beklenmedik bir varlık, bir alan için benzersiz bir karakter ortaya çıkarır ve insanları düşünmeye sevk eder; onlara son ürünü merak ettirir: Bu yapı nasıl ortaya çıktı? Arkasındaki hikaye nedir? Sahne arkasında ne tür bir işbirliği gerçekleşti?

 

1. Modul: Mimariye Kuresel bakis / “Mimesis” / Yaratici Tasarim Sureci

2. Modul: Dunyadan orneklerle Mimari; “Iyi, Kotu ve Cirkin” WHY?

3. Modul: Ornek Projeler - Global vs Local – “Glocal”

4. Modul: Mimari: Estetik, Fonksiyon ve Islevsellik /  Pozitif Degisim

 

KİMLER İÇİN? 

Sanat, tasarım, mimari ve yatirimci odakli kisiler. 

 

SÜRE

24 Saat / 4 Hafta 

Cumartesi / 10:00 - 17:00

 

PROGRAM ÜCRETİ

750 TL Peşin - 825 TL 4 Taksit

 

BELGE

Program sonunda, yüzde 70 katılım şartını karşılayan adaylara katılım belgesi verilir.


İlginizi çekebilir ...