Banner

Sosyal Bilimlerde Adım Adım Araştırma Prosedürü - Antalya

Sosyal Bilimlerde Adım Adım Araştırma Prosedürü - Antalya

Kurumsal Eğitim Talebi

Üye Girişi
Yeni Üyelik

Şifremi Unuttum

Giriş Yap
Sertifika Sorgulama
Aradığınız kriterlere uygun sertifika bulunamadı.
Arama kritelerinizi tekrar kontrol ediniz.
Yeni Sorgulama Yap
Eğitim İçeriği
Sosyal bilimler alanında makale, tez, proje gibi araştırma yürütme ve sonuçları raporlama girişimlerini içeren bilimsel çalışmalarda araştırmacının bilimsel sistematik kurma becerisi, araştırma konusunun derin sularında kaybolmaması için hayati önemdedir. Bu becerinin pasif bekleyiş içinde gelişmesi söz konusu değildir; el yordamıyla ya da deneme yanılma ile varılan sonuçlar, araştırmacıyı çoğu zaman başladığı noktaya geri getirir. Kısıtlı zamanda yürütülmesi gereken tez, makale, proje gibi bilimsel çalışmalarda bu durum zamanın yanlış kullanılmasına ve kaybına yol açar. Daha önce yapılmış çalışmaları rehber olarak kullanmak ise zaman zaman o çalışmalarda yapılan hataların tekrar edilmesine, hatta üzerinde çalışılan konunun orijinalliğini yitirmesine neden olabilmektedir. Her bir bilimsel çalışma, ele aldığı problem doğrultusunda biriciktir ve kavramsal çerçevesi, yöntemi, yaklaşımı da buna bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak tüm bilimsel çalışmaların kaçınılmaz olarak ortaklaştığı nokta, çalışma için oluşturulan sistematik eylem planıdır. Bu eğitim yardımıyla, araştırmacı genel olarak bilimsel sürecin nasıl işlediğine, çalışmanın odaklandığı problemin sunumundan, araştırma için çatı oluşturmaya, kaynaklara ulaşma ve kaynakça hazırlamaya, referans verme kurallarına ve bilimsel etiğe ilişkin bir anlayış geliştirebilecektir.
Kimler İçin?
Tez, makale ve proje raporu gibi bilimsel çabalar içinde olanlar içindir.
Süre
12 Saat / 4 Hafta

Çarşamba / 18:30-21:30
Neler Öğreneceksiniz?
Bilimsel araştırmanın ve araştırmacının niteliklerini anlatan, bilimsel paradigmaların tarihsel arka planı hakkında bilgi sahibi olabileceği, bilimsel araştırmalar için kavramsal, yöntemsel ve kuramsal ve etik temelleri sunan bu eğitimde, katılımcılar araştırma girişimi için eleştirel düşünmenin önemini keşfedebilecekler, bilimsel çalışmalar için sistematik eylem planı oluşturma ve bu planı oluştururken problem odağında kalma becerisi geliştirebileceklerdir.
Belge
Program sonunda %100 katılım şartını karşılayan adaylara katılım belgesi verilir.
Bilimsel düşüncenin tarihsel gelişimi ve bilimsel çalışmanın nitelikleri
Bilimsel çalışmada (problem sunumu, kuramsal ve kavramsal çerçeve belirleme, amaç ve araştırma soruları oluşturma doğrultusunda) sistematik eylem planı geliştirme
Araştırma Raporu oluşturma
Bilimsel etik,
Referans sistemlerini ve referans kuralları
Tarih Süre Yer Konu Eğitmen
04/11/2020 19:30 - 22:30 BAUSEM Online Prof. Dr. Merih Taşkaya
11/11/2020 19:30 - 22:30 BAUSEM Online Prof. Dr. Merih Taşkaya
18/11/2020 19:30 - 22:30 BAUSEM Online Prof. Dr. Merih Taşkaya
25/11/2020 19:30 - 22:30 BAUSEM Online Prof. Dr. Merih Taşkaya
Eğitim Tarihi / Süresi 04/11/2020 - 12 Saat
Lokasyon BAUSEM Online
Eğitim Ücreti 400 TL (KDV Dahil)
Bilgi Almak İstiyorum
Değerlendirme Anketine Katıl.
İlginizi Çekebilecek Eğitimler