Adres : - Türkiye

M.Burak OTYAKMAZ

Uzm. Psk. Dan., Spor ve Performans Psikolojisi Danışmanı

Kasımpaşa SK Psikoloji Departmanı Sorumlusu – TFF ve Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi

2006 yılında Selçuk Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans eğitimi almaya başladı. Lisans eğitimime devam ederken,  Kick Boks ve Futbol geçmişinin etkisi ile “Spor Psikolojisi” alanına ilgi duymaya başladı ve çeşitli spor kulüplerinde staj yaptı. Profesyonel anlamda çalışma hayatı Anadolu Üsküdar 1908 Spor Kulübü’nde ve Beylerbeyi Spor Kulübü’nde başladı. Bu kulüplerin Futbol A Takım ve Altyapılarında Spor Psikoloğu olarak çalıştı. Uygulamalı çalışırken bir yandan da akademik ortamdan uzaklaşmak istemiyordu. İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans programına kabul edildi ve akademik çalışmalara yönelme imkanı buldu.  Yine bu bölümde Bireysel Psikolojik Danışmanlık süpervizyonu verdi. 

 

 Türkiye Futbol Fedarasyonu’nun düzenlediği, “Futbolda Psikolojik Performans Danışmanı” yetiştirmeye yönelik açılan ilk kursta “Sporda Çocuk İstismarı ve Çocuk Koruma” başlıklı Türkiye’de bu alanda ilklerden sayılabilecek sunumunu gerçekleştirdikten sonra TFF’nin UEFA A – B Lisans Kurslarında, Gençlik Gelişim Ligleri Sertifikasyonlarında ve TFF Ülker Futbol Köyleri’nde eğitmen olarak çalışmaya başladı. Futbol oyuncularına yönelik, TFF ve MEB’in ortak projesi olan Meral-Celal Aras Spor Lisesi’nde Psikolojik  Performans Artırımı ve Psikososyal gelişim kapsamında çalışmalar yaptı. Spesifik olarak “Uygulamalı Spor Psikolojisi” alanında hizmet veren ilk şirket olan Sportslab’i kurdu, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi “Uygulamalı Spor Psikolojisi Sertifika Programı” ve Marmara Üniversitesi “Sporda Çocuk Koruma Sertifika Programı” koordinatörlüğü görevlerini yürüttü.

 

M.Burak OTYAKMAZ, şimdilerde, Kasımpaşa S.K. Psikoloji Departmanı Sorumlusu ve Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Ek olarak, her branştan profesyonel sporcularla bireysel psikolojik danışmanlık ve performans artırımı kapsamında çalışmaktadır.