Arabuluculuk Yenileme
PROGRAM
DETAYLARI

EĞİTİM İÇERİĞİ

Arabuluculuk, hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir “alternatif uyuşmazlık çözümü” (ADR) yöntemidir. Uyuşmazlıkları, tarafsız bir üçüncü kişi yardımıyla mahkemeye gitmeden çözmek için kullanılan yöntem, arabuluculuk sertifika programını tamamlamış hukukçular tarafından uygulanır. Taraflar arasındaki basit hukuk uyuşmazlıklarını, tarafları anlaştırarak  çözüme kavuşturacak olan arabulucular, Adalet Bakanlığı bünyesindeki Arabuluculuk Daire Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapabilmeleri için Arabuluculuk yetkisine sahip uzmanların yılda bir defa 8 Saatlik yenileme eğitimini almaları gerekir.

KİMLER İÇİN?

“Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu”  ve “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği” uyarınca, Arabuluculuk ile  ilgili yönetmelik gereği (24-2/b) mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip ve  daha önce Arabuluculuk yetkisi almış ve bilgilerini güncellemek isteyen Avukatlar katılabilir. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, arabuluculuk eğitimi düzenlemek üzere Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. 

SÜRE

8 saat / 1 gün

Cumartesi / 10.00 - 18.30

PROGRAM ÜCRETİ

250 TL Peşin

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

Katılımcılar; arabuluculuğa elverişli alanlar, yargılama aşamasında arabuluculuk, süreç ve sonuçlar, arabuluculuk belgesinin hukuki niteliği, psikoloji, iletişim ve müzakere becerileri, öfke kontrolü, uyuşmazlık analizi ve çözüm yöntemleri, etik, boşanma sürecinde arabuluculuk, toplantı yönetimi, örnek olay incelemelerine dayalı bireysel ve grup uygulamaları hakkında detaylı bilgi edinir.

BELGE 

Program sonunda yapılan değerlendirmede, yüzde 70 baraj notunun üzerinde puan alan ve yüzde 70 katılım şartını karşılayan adaylara sertifika verilir.

 


İlginizi çekebilir ...